Eğitim

Eğitim

  Orhaneli ilçe merkezinde, belde ve köylerinde okuma-yazma genellikle iyi düzeydedir. Okuma-yazma oranı 2008 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre erkeklerde % 99, kadınlarda ise % 91 dir. Okuma yazma bilmeyenler genellikle 60 yaş ve üzeri vatandaşlardır.

   İlçede dört lise, dördü ilçe merkezinde olmak üzere 17 İlköğretim Okulu, bir Öğretmen evi, bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, iki adet Özel Sürücü Kursu, bir adet Orta öğrenim Erkek Öğrenci Yurdu ve bir Dershane bulunmaktadır. Taşımalı İlköğretim uygulaması kapsamında, İlçede 11 merkez İlköğretim Okuluna 50 İlköğretim Okulunun 405’i erkek, 400’u kız olmak üzere toplam 805 öğrencisi taşınmaktadır.

  2005-2006 yılı Eğitim döneminde Uludağ Üniversitesi’ne bağlı Orhaneli Meslek Yüksekokulu faaliyetine başlamış olup, Muhasebe, Muhasebe 2. Öğretim, Büro Yönetimi ve bahçe tarımı dallarında eğitim vermektedir. İlçe meslek yüksek okulunda 2009-2010 Eğitim Öğretim döneminde; 207 öğrenci mevcut olup, üç kadrolu, sekiz geçici görevli öğretim üyesi, bir memur, dört güvenlik görev yapmaktadır.

İRFAN TATLIOĞLU - Orhaneli Belediye Başkanı
İRFAN TATLIOĞLU
Orhaneli Belediye Başkanı