PROJELER

PROJELER

 

  1-Orhaneli MADEN OSB Projesi

Bölgede çıkarılan özellikle mermerin işlenmesi amacıyla kurulacak OSB ile yerel ekonominin canlanması hedefleniyor. 2015 yılında çalışmaları başlatılan OSB projesinde Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından yer şeçimi yapılmış olup, ÇED süreci başlatılmıştır. 60’ı aşkın sanayicinin fabrika açmak için Bakanlığa resmen başvuru yaptığı proje ile 10 bin kişilik istihdam oluşturulması bekleniyor. ÇED sürecinin 2017 yılı içinde tamamlanması ,fabrika inşaatlarının ise  2017 sonlarına doğru başlaması bekleniyor.

 

  2-BEBKA Meyve Sebze Paketleme Tesisi Projesi

Bölgemizde üretilen tarım ürünlerinin ulusal pazarda satılması, bölge çiftçilerinin ve özellikle kadınların ekonomik yaşamda daha fazla yer alması ve kırsal kalkınmayı sağlamak amacı ile proje hazırlandı ve kabul edildi.

Tesisin iç ve dış inşaatı tamamlandı. BEBKA desteği ile alınan ekipman ve makinalar tesise yerleştirildi.

  3- Sadağı Kanyonu Eko Turizm Projesi

Ülkemizin önde gelen Kanyonlarından Sadağı Kanyonunu tanıtmak, eko turizm merkezi haline getirmek, kırsal kalkınmaya destek olmak amacı ile BEBKA destekli proje hazırlandı ve kabul edildi.

Proje Eylül 2016’da tamamlandı. Proje kapsamında yeni köprüler, kamelyalar, tanıtım merkezi inşa edildi. Tanıtım kitabı ile tanıtım filmi hazırlandı.

Orhaneli Belediyesi kanyon sosyal tesislerini iyileştirme çalışmaları kapsamında yeni tuvalet, oturma alanları ve mescit inşaatını tamamladı.

 

4-Eko Turizm Projesi

Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bölgemiziEko Turizmin merkezi yapmak, bölgenin tanıtımını sağlamak ve ekonomik kalkınmaya destek vermek amacı ile hazırlandı. 6 aşamalı projenin Sadağı Kanyonu kısmı tamamlanırken Karagöz Rekreasyon Alanı ve Gölcük yayları için gerekli altyapı çizimleri hazır durumdadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı mali destek programları için gerekli dosya hazırlanmıştır. Büyükşehir Belediyesi ile de görüşmeler devam etmektedir.

 

  5-AB Engelli istihdam projesi

Avrupa Birliği ve Çalışma-sosyal Güvenlik Bakanlığı destekli proje Engelli bireyleri sosyal yaşama katmak ve istihdam olanağı sağlamak amacı ile hazırlandı. Önümüzdeki günlerde resmi sözleşmenin imzalanıp başlayacak proje ile Ağaç işleri ve tarım atölyeleri kurulup 30 engelli bireyin meslek sahibi olması için altyapı hazırlanacak.

  6- Kültür Merkezi Projesi

Bölgesel kültürün yaşatılıp, gelecek nesillere aktarılması ile  sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesi amacı ile hazırlanan proje Kültür ve Turizm bakanlığına sunuldu. İlçemizde önemli bir eksikliği giderecek projenin detaylarına ilişkin yazışmalar Kültür ve Turizm Bakanlığı ile devam etmektedir.

İRFAN TATLIOĞLU - Orhaneli Belediye Başkanı
İRFAN TATLIOĞLU
Orhaneli Belediye Başkanı